Poradniki

Otwarte czasopisma

Zakładanie czasopism naukowych oraz transformacja czasopism zamkniętych

Otwarte czasopisma

Publikacja ta jest skierowana przede wszystkim do redaktorów i wydawców czasopism naukowych. Celem poradnika jest wskazanie sposobu przekształcenia klasycznego czasopisma naukowego w czasopismo wydawane w otwartym dostępie (open access). Taki sposób publikowania periodyków jest coraz powszechniejszy, gdyż uznaje się, że celem powszechnej komunikacji naukowej powinno być jak najszersze dotarcie publikacji do czytelników. Obecnie coraz więcej czasopism publikowanych jest w trybie otwartego dostępu. Są to czasopisma krajowe, o zasięgu międzynarodowym oraz — coraz częściej — jedne z najlepszych czasopism na świecie w danej dyscyplinie (np. „PLOS Biology”, „PLOS ONE”). Nauki humanistyczne i społeczne również zaczęły dostrzegać potencjał otwartego dostępu (świadczy o tym np. powstające na kształt „PLOS ONE” międzynarodowe czasopismo dla humanistyki „Open Library of Humanities”).

W kolejnych rozdziałach opisane jest to, dlaczego warto włożyć wysiłek w przekształcenie periodyku oraz w jaki sposób należy zaplanować cały proces. Uwzględnione zostały nie tylko kwestie formalne i prawne, ale również techniczne.

Poradnik ten powstał po to, aby być drogowskazem w nieustannie zmieniającej się rzeczywistości form publikacji naukowych. Rynek wydawniczy przez wiele lat funkcjonował w sposób stabilny i — nie licząc kosztów wydawania — niezmienny. Jednakże ekspansja nowych narzędzi internetowych oraz ogólny wzrost liczby publikujących pracowników naukowych spowodowały transformację całego systemu komunikacji naukowej. Warto pamiętać, jak istotny w tym kontekście jest aspekt ekonomiczny — produkcja i dystrybucja takich czasopism jest znacznie tańsza niż drukowanych.

Od kilku lat obserwujemy w polskiej polityce naukowej bardzo dużą intensyfikację działań nakierowanych na podwyższanie jakości polskich periodyków. Realizowana od 2011 r. w nowej formie ewaluacja czasopism naukowych pokazuje, że prowadzenie jasnej i transparentnej polityki wydawniczej jest jedną z dróg umożliwiających nie tylko wydawanie najwyższej jakości publikacji, ale również uzyskiwanie wysokich ocen w wykazach czasopism punktowanych.

Redaktorzy i wydawcy znajdą w tym poradniku podstawowe informacje na temat tego, czym jest otwarty dostęp, czy jest to coś pożądanego przez autorów tekstów naukowych. Wskażemy warunki, jakie należy spełnić, aby czasopismo było uznane za czasopismo otwarte.

Publikacja ukazała się na licencji CC BY-SA 3.0 PL.

Wydawca: Stowarzyszenie EBIB

Wydawnictwa Zwarte Stowarzyszenia EBIB, Toruń 2013

ISBN 978-83-63458-01-0

Przejdź i pobierz PDF.

Jak dodać prace do Google Scholar i zwiększyć liczbę cytowań oraz indeks Hirscha

Poradnik dla początkujących

Poradnik – okładkaJak dodać prace do Google Scholar i zwiększyć liczbę cytowań oraz indeks Hirscha. Poradnik dla początkujących to książka skierowana przede wszystkim do badaczy, którzy chcą zrozumieć, na jakiej zasadzie ich prace są widoczne i dostępne w bazie Google Scholar. W prosty i przystępny sposób opisane są zasady indeksowania tekstów oraz pokazane jest, w jaki sposób naukowiec może upowszechnić swój dorobek, poszerzając w ten sposób krąg czytelników.

Referencyjną wersją jest wersja w PDF-ie, która liczy sobie 60 stron (Wydawca Stowarzyszenie EBIB: ISBN 978-83-63458-04-1)

Z wprowadzenia:

Zdecydowałem się napisać poradnik na temat możliwości aktualizowania informacji w Google Scholar, gdyż w sieci nie jest łatwo znaleźć wyczerpujące materiały na ten temat. Można wskazać informacje dla webmasterów, które jednakże nie są skierowane do autorów naukowych.
Nie podejmuję się tutaj wartościowania naukometrii i bibliometrii oraz wykorzystywania wskaźników ilościowych do oceny pracy naukowców. Rozumiem, że stanowisko takie ma wielu przeciwników i zwolenników. Nie można jednakże zaprzeczyć temu, że nauka (nie rozróżniam na światową i polską) musi być w jakiś sposób zarządzana. A ci, którzy nią zarządzają, wykorzystują właśnie takie, a nie inne sposoby.

Poradnik składa się z trzech części, w których staram się: I – wytłumaczyć podstawowe terminy, aby następnie w części II – pokazać, jak można dodać swoje prace. W ostatniej III części – rozwijam kilka spraw technicznych.

Autorem poradnika, którego treść jest udostępniona na licen­cji Cre­ative Com­mons Uzna­nie autor­stwa 3.0 Pol­ska,  jest Emanuel Kulczycki.


PDF

 


ePUB


MOBI

 

 

Wydawca

Big_ebib

Partnerzy poradnika

 

inscripte

bibliosfera

badania him

naukaipostep

amurkobietyn

kmt

kh

 

 

 • mm

  Gratulacje, rzecz potrzebna i zapewne zostałaby bestsellerem, gdyby nie CC. Zabieram się do czytania. Jest tylko jeden kłopot. Ściągnąłem wersję ePub, wgrałem na Mac OSX do Adobe digital editions a znaków polskich jak na lekarstwo. Pozostanę zatem przy pdf. Jutro dam znać jak się sprawy mają na OS.

 • Co do Adobe: tak, wiedziałem to przed publikacją. To jest ustępstwo, które było trzeba wkalkulować.

 • Emi

  hmm, probuje sciagnac pdf i po przekierowaniu do https://repozytorium.amu.edu.pl/jspui/bitstream/10593/4369/1/Jak_dodac_prace_do_Google_Scholar.pdf informuje mnie o problemach z ID lub URL…czy ma to jakis zwiazek z moja lokalizacja zgraniczna czy ogolnie ten pdf juz jest niedostepny? wdzieczna bym byla za informacje:) Pozdrawiam serdecznie

 • Właśnie aktualizowałem poradnik do wersji 1.1. Już zaktualizowałem linki i można ściągnąć.

 • BMTM

  To tak jakby biedak napisał publikację „jak zostać milionerem”. O ile sprawdziłem Pana najważniejsze dzieło (w języku polskim) google scholar cytuje 4 razy.
  Więc skoro Pan sam nie umie zwiększyć sobie cytowalności po co się Pan bierze za pisanie poradników? W zakresie meritum (jak zwiększyć liczbę cytowań) powiem tak- bywać na wystawnych bankietach z amerykańskimi i brytyjskimi profesorami gdzie rachunki opiewają na 200 funtów w górę

 • nx

  Jak dodać pracę do research microsoft?

  BARDZO przydałaby się porada jak dodać swe prace do:
  http://academic.research.microsoft.com
  zwłaszcza, że Publish or Perish zaczęło od niedawna kazać wybierać między google scholara a właśnie http://academic.research.microsoft.com – może academic-research-microsoft-com jednak za jakiś czas zrówna się lub może nawet przegoni scholar

 • W poradnikach wspominana jest konieczność dodawania MetaDanych. Oprócz dodawania ich do plików PDF istnieje jeszcze jeden sposób oferujący więcej możliwości. Co więcej nie musi robić tego czasopismo nie potrzebujemy też instalowania repozytorium.

  Właśnie tworzę projekt bazujący na tych MetaDanych, w przyszłości będzie można dzięki niemu dodawać odpowiednie MetaDane w celu indeksacji lub nauczyć się jak dodać je do własnej strony.

  Link do aplikacji: http://full-text.com/NewFullText/1/
  Będę wdzięczny za uwagi i pomysły.

 • Extra! Chętnie potestuję :)